7 tipov ako mať rád sám seba
Mať rád samého seba je základom pre duševnú pohodu a sebavedomie. Keď si vážime vlastnú hodnotu, dokážeme lepšie zvládať ťažké situácie a výzvy. Láska k sebe nám pomáha budovať zdravé vzťahy s ostatnými, pretože vieme stanoviť hranice a rešpektovať ich. Ak prijímame svoje chyby a slabosti, sme otvorenejší voči rastu a zlepšovaniu. Pomáha nám tiež byť autentickými, čo zvyšuje našu spokojnosť so životom. Nakoniec, keď si vážime samých seba, vieme nájsť vnútorný pokoj a rovnováhu.
Povieš si, to je všetko pekné, ale ako na to? Tu je 7 tipov ako začať:
1. Pozri sa do zrkadla, pozri si sám sebe do očí a povedz si:“ Mám ťa rád/rada“.
Opakuj to viackrát a popri tom sleduj svoje pocity. Možno to na začiatku ani nedokážeš povedať, alebo sa možno rozplačeš, ale nevzdávaj sa. Opakuj to každý deň a venuj sa tým pocitom, ktoré sa ti začnú vyplavovať.
2. Prestaň sa kritizovať
Ten hlas v našej hlave je často veľmi kritický voči nám. Sleduj tie myšlienky a skús ich vymeniť za pozitívne. Buď k sebe láskavý, nežný a trpezlivý. Zmeny sa neudejú hneď tak nebuď voči sebe kritický a skús sa na seba pozrieť ako na dieťa ktorému chceš pomôcť.
3. Hovor si pozitíve afirmácie.
To sú vlastne pozitívne myšlienky, ktorými nahradíš tie negatívne ktoré ti doteraz odznievali v hlave. Príklady pozitívnych afirmácií:
– Som hodný lásky a úcty presne taký, aký som.
– Verím vo svoje schopnosti a dokážem prekonať každú výzvu.
– Každý deň robím kroky k tomu, aby som bol najlepšou verziou seba samého.
– Zaslúžim si úspech a šťastie vo svojom živote.
4. Odpúšťaj si
Netrestaj sa za tie veci, ktoré si urobil v minulosti. Uvedom si, že v tej chvíli si konal tak ako si najlepšie vedel.
5. Neporovnávaj sa s druhými
Na tomto svete je každý človek jedinečný, každý z nás je originál. Všetci prechádzame vlastnou cestou so svojimi jedinečnými skúsenosťami, výzvami a schopnosťami. Pri porovnávaní sa často sústreďujeme na to, čo nám chýba, namiesto toho, aby sme si uvedomili, čo všetko už máme. Buď hrdý na svoju jedinečnosť .
6. Pochváľ sa
Chváľ samého seba. Zober si čistý papier a napíš si 10 vecí, na ktoré si na seba pyšný, čo si už v živote dosiahol. Môžu to byť úplné maličkosti, ale je dobré si to pripomínať.
7. Buď vďačný
Založ si denník vďačnosti a každé ráno si napíš aspoň 10 vecí, za ktoré si v živote vďačný. Môžu to byť úplné samozrejmosti, ktoré ale nie sú pre každého samozrejmé.
Na ceste k sebaláske je dôležité si uvedomiť, že to nie je jednorazový cieľ, ale dlhodobý proces. Nezabúdaj, že láska k sebe nie je sebeckosť, ale základný kameň pre šťastný a vyrovnaný život. Buď trpezlivý a dôveruj tomuto procesu – si hoden vlastnej lásky.
Ako môže byť nápomocný kouč pri ceste k sebaláske?
Kouč poskytuje podporné a neodsudzujúce prostredie, kde klient môže bezpečne preskúmať svoje vnútorné bariéry. Kladie premyslené otázky, ktoré povzbudzujú klienta k sebauvedomeniu a k tomu, aby lepšie pochopil svoje potreby a hodnoty. Poskytuje tiež praktické nástroje a techniky, ktoré pomáhajú budovať sebavedomie. Napokon, kouč pôsobí ako motivátor, ktorý klientovi pomáha zostať na ceste k sebaláske a sebaprijatiu aj v náročných chvíľach.